Francja: Gard. Policjanci alarmują o narastającej przemocy i braku wsparcia

W departamencie Gard policjanci zmagają się z rosnącą falą przemocy, co podkreślają przedstawiciele związku zawodowego Alliance Police Nationale.

W ostatnich dniach odnotowano poważne incydenty, m. in. morderstwo w meczecie dokonane przez bośniackiego Cygana, napaść na tle antysemickim oraz atak na policjanta przy stacji benzynowej.

Według związku, 90% funkcjonariuszy jest wyczerpanych z powodu braku środków, niewystarczających sił, zbyt łagodnego wymiaru sprawiedliwości i poczucia opuszczenia.

Przemoc wobec policji rośnie, a sprawcy nie okazują strachu ani szacunku.

Sytuacja pogarsza się także w szkołach – po ataku nożem w gimnazjum Saint Jean-Baptiste de La Salle zwiększono patrole.

Policjanci krytykują opieszałość prawa wobec zmieniającej się przestępczości, zwłaszcza wśród nieletnich, oraz zbyt komfortowe warunki w więzieniach.

Obawiają się także sankcji administracyjnych, co wpływa na ich działania i pogarsza wizerunek zawodu.

https://www.lereveildumidi.fr/société/«-on-ne-fait-rien,-on-survit-»-les-policiers-du-gard-face-à-une-violence-de-plus-en-plus-présente